70 lat temu ostatecznie rozpadła się Europa powersalska. 1 września 1939 roku, o godzinie 4.48 nad ranem, na starym niemieckim pancerniku „Schleswig-Holstein”, zacumowanym przy półwyspie Westerplatte opodal Gdańska, padła komenda: Feuerlaubnis! (ognia). W ciągu siedmiu minut na polską Wojskową Składnicę Tranzytową spadło 8 pocisków kalibru 28 cm, 59 pocisków kalibru 15 cm oraz 600 pocisków kalibru 20 mm. Zaczęła się wojna. Byliśmy pierwszym krajem, który przeciwstawił się ekspansji. Zmagaliśmy się z wrogiem na polach bitewnych. Musieliśmy także stawić czoła bezwzględnej okupacyjnej rzeczywistości łapanek, wywózek, egzekucji, gett – prześladowań, których grozę oddają słowa: „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Walczyliśmy o życie, o byt, o godność, o suwerenną Rzeczpospolitą.
30 sierpnia 1980 – Szczecin, 31 sierpnia 1980 – Gdańsk, 3 września 1980 – Jastrzębie Zdrój, 11 września 1980 – Dąbrowa Górnicza (Huta Katowice). W tych dniach komitety strajkowe powstałe w sierpniu 1980 r. podpisały tzw. Porozumienia sierpniowe, czyli cztery porozumienia zawarte z rządem PRL. Do zarejestrowania dopuszczono NSZZ Solidarność. Rząd wniósł do Sejmu ustawę o ograniczeniu cenzury, ponownym zatrudnieniu osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976 r. Opublikowano podstawowe założenia reformy i umożliwiono nad nią publiczną dyskusję. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu. Walczyliśmy o byt, o godność, o suwerenną Rzeczpospolitą.
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Armii krajowej, uczniowie poznańskich liceów: VIII, III, V, oraz szkół w Szamotułach, Ostrowie Wlkp.
i Krotoszynie u boku żołnierzy Armii Krajowej, aby upamiętnić te wydarzenia, które miały jakże istotny wpływ na dzieje Polski, wzięli udział w 26 Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, odbywającym się w dniach od 29 sierpnia do 01 września w Gdańsku. Reprezentanci Szkolnych Kół Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w żywej lekcji historii.
Pierwszego dnia, podczas oficjalnego otwarcia sympozjum, reprezentant SZKTPAK VIII LO, Tomasz Bździak wygłosił prelekcję na temat działalności Kół. Cele pracy Kół oraz formy ich działalności spotkały się z dużym zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy. Dnia drugiego przed poznańską delegacją otwarty został Gdańsk historyczny. Wzięliśmy udział w zwiedzaniu miasta. Najpierw piechotą po starówce, a później łodziami z perspektywy Motławy. Odwiedziliśmy także Centralne Muzeum Morskie, a wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej, gdzie uczniowie czytali modlitwy. Dzień trzeci to Gdańsk solidarnościowy. Rankiem towarzyszyliśmy Lechowi Wałęsie przy składaniu kwiatów pod bramą Stoczni Gdańskiej. Bardzo ciekawym punktem programu sympozjum było spotkanie z prezydentem Wałęsą w I LO w Gdańsku, gdzie odpowiadał on na nasze nawet najtrudniejsze pytania. Zwiedziliśmy także wystawę Drogi do wolności, urządzoną w jednym ze schronów przeciwlotniczych. Po południu uczestniczyliśmy w uroczystościach na Placu Trzech Krzyży, przed bramą stoczni, w 29 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, a wcześniej we Mszy Świętej w kościeje Św. Brygidy.